Ψυχανάλυση και Ψυχιατρική – μία διαρκής παρεξήγηση
![Ψυχανάλυση και Ψυχιατρική - μία διαρκής παρεξήγηση](https://b857831.smushcdn.com/857831/wp-content/uploads/psyxanalisi.jpg?lossy=1&strip=1&webp=1)
![Ψυχανάλυση και Ψυχιατρική - μία διαρκής παρεξήγηση](https://b857831.smushcdn.com/857831/wp-content/uploads/psyxanalisi.jpg?lossy=1&strip=1&webp=1)
Claude Leger – Jean-Pierre Drapier
Στα δύο μικρής έκτασης αλλά μεγάλης θεωρητικής και κλινικής σημασίας κείμενα των Claude Léger και Jean-Pierre Drapier ευελπιστούμε ότι οι αναγνώστες –ειδικοί και μη– θα βρουν μιαν εμπεριστατωμένη εισαγωγική παρουσίαση των πολυδαίδαλων σχέσεων της ψυχιατρικής με την ψυχανάλυση, καθώς και της ευθύνης που η δεύτερη καλείται να επωμισθεί, ιδιαίτερα σήμερα που η περιγραφική φαινομενολογία του συμπτώματος επεκτείνεται ολοένα επιβάλλοντας τη σιωπή του υποκειμένου.